Wojskowa pasja

Większe lub mniejsze zainteresowanie mundurem, bronią i całą tą wojskową otoczką dotyczy naprawdę sporej grupy panów. I pojawia się bardzo wcześnie. Już jako chłopcy wymachują pistoletem albo szablą, wcielając w dowódcę niewidzialnego oddziału. W przypadku niektórych zabawa z dzieciństwa przeistacza się jednak w prawdziwą pasję.

Rudy 102 i inni

Zaczyna się identycznie, tak jak z każdym innym hobby. Jest impuls, który wywołuje wrażenie, rozbudza ciekawość, którą chce się zaspokoić. Dlatego gromadzi się informacje, drąży temat i łapie bakcyla coraz mocniej. Większość wielbicieli militariów to również fani historii, pewnego jej wycinka, który zainteresował ich szczególnie. Chyba największa ich część pasjonuje się burzliwym okresem II wojny światowej. Czytają poświęcone jej publikacje, oglądają archiwalne materiały filmowe albo współczesne produkcje przedstawiające kluczowe wątki tego wydarzenia. Przede wszystkim jednak starają się stworzyć własną kolekcję powojennych pamiątek.

Demobil wprost z USA

Ale nie wszystkich wielbicieli militariów pociągają czasy wojny, którą rozpętał Hitler. Generalnie każdy z nich zarażając się klimatem wojskowym, wybiera własny obszar historycznych zdarzeń (konfliktów zbrojnych), na którym się koncentruje. Szalenie popularny jest wątek amerykański: pasja wiąże się z bataliami, w których uczestniczyli żołnierze US Army . Poza II wojną światową, chodzi tutaj o tak znaczące konflikty, jak te w Korei i Wietnamie, wojnę w Zatoce Perskiej, inwazję na Irak i obalenie Saddama Husajna, a także działania w Afganistanie skierowane przeciwko Talibom. Akcesoriów wojskowych należących niegdyś do żołnierzy amerykańskich jest na polskim rynku (zresztą nie tylko polskim) najwięcej. Armia USA chętnie wyprzedaje demobil do wielu krajów. Niektóre sklepy demobilowe w Polsce, jak ten .html, specjalizują się właśnie w sprzedaży autentycznych elementów umundurowania marines oraz ich ekwipunku. Asortyment tych placówek jest naprawdę spory: od odzieży, przez gadżety, po wyposażenie taktyczne i artykuły kolekcjonerskie (sklep militarny w warszawie).

Od mundurów po opatrunki z czasów II wojny

Co może znaleźć fan militariów w dobrym demobilu? Na przykład oryginalną kontraktową bandolierę na granaty, w której przenoszone były również magazynki. Albo legendarne Brown Jump Boot ¦ buty skoczków Corcoran 1500 używane podczas II wojny światowej. Są wykonane z najwyższej jakości skóry, specjalnie wzmacniane w okolicy stawu skokowego. Można kupić fragmenty amerykańskich mundurów, ładownice i plecaki oraz opatrunki Carlisle, w które zaopatrywani byli żołnierze w czasie wojny w Korei. Kolekcjonerzy zaopatrzą się także ubrania oraz akcesoria pochodzące z okresu wojny w Wietnamie, takie jak menażki czy noże. Szeroką paletę stanowi sprzęt wykorzystywany w trakcie ostatnich wojskowych starć, czyli w Iraku i Afganistanie. Są to głównie części mundurów: czapki, kapelusze, bluzy, spodnie, kurtki, a także kamizelki taktyczne.